دوره 7، شماره 38 - ( دی ماه 1388 )                   جلد 7 شماره 38 صفحات 45-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه شهید بهشتی ، g-tabarsa@sbu.ac.ir
چکیده:   (17558 مشاهده)
تعهد سازمانی بیانگر نوعی تمایل، نیاز والزام جهت ادامه و اشتغال در یک سازمان می‌باشد و سه بعد تعهد عاطفی، تعهد مستمر و تعهد هنجاری را در برمی‌گیرد. در پژوهش حاضر تلاش شده است تا به بررسی رابطه و تأثیر یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر تعهد سازمانی یعنی «فرهنگ سازمانی» پرداخته شود. بر این اساس پژوهش را در قالب یک فرضیه اصلی (فرهنگ سازمانی) و برخی از ویژگی‌های اصلی فرهنگ سازمانی
(1- نوآوری فردی، و تحمل مخاطره، 2- هدایت سازمانی، 3- روابط مدیریت (حمایت مدیریت)، 4- کنترل رسمی 5-خود کنترلی 6- هویت، 7- سیستم پاداش، 8- مشارکت در تصمیم‌گیری) را در قالب هشت فرضیه فرعی مورد بررسی قرار داده‌ایم. روش تحقیق پیمایشی است و با استفاده از پرسشنامه اطلاعات مورد نیاز از نمونه آماری کسب گردید و برای بررسی فرضیات تحقیق، از آمار توصیفی و استنباطی و نرم‌افزار SPSS استفاده شده است. بر این اساس، در سازمان صنایع شیر ایران 60 نفر از کارکنان را انتخاب و بررسی فرضیات تحقیق صورت گرفت. فرضیه اصلی تحقیق در سطح اطمینان 95% مورد تأیید قرار گرفت. به عبارت دیگر فرهنگ سازمانی بر تعهد سازمانی کارکنان جامعه مورد نظر تأثیر مثبت داشته است. همچنین فرضیات فرعی نیز در سطح اطمینان 95% مورد تأیید قرار می‌گیرند. مقایسه‌ای بین ویژگی‌های هشت‌گانه فرهنگ سازمانی صورت گرفت تا میزان تأثیر آنها بر تعهد سازمانی مشخص شود، که این ویژگی‌ها به ترتیبب اولویت شامل:
1- خود کنترلی،2- هدایت سازمانی، 3- سیستم پاداش، 4- هویت شغلی، 5- ریسک‌پذیری، 6- مشارکت در تصمیم‌گیری، 7- حمایت سازمانی، 8- کنترل رسمی می‌باشند.
متن کامل [PDF 8547 kb]   (3248 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي