دوره 9، شماره 50 - ( ویژه نامه دی ماه 1390 )                   جلد 9 شماره 50 صفحات 1-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، khodamoradi@shahed.ac.ir
چکیده:   (5808 مشاهده)
در ایران، درصد بالایی از محصولات و خدمات توسط شرکت های هلدینگ تولید می شوند ولی اینگونه شرکت ها هنوز ناشناخته باقی مانده اند. عوامل متعددی وجود دارند که می توانند انگیزه هایی برای تشکیل شرکت های هلدینگ باشنداما با توجه به تفاوت های بنیادی میان شرکت های هلدینگ عمودی ، افقی و مختلط  تشخیص عوامل و اولویت بندی آن ها به تفکیک برای این سه نوع هلدینگ انجام گرفته است . عوامل  موثر در تشکیل شرکت های هلدینگ در سه گروه عوامل مدیریتی ، مالی و حقوقی طبقه بندی شده اند.
با توجه به منابع علمی و نتایج تحقیقات در زمینه عوامل موثر در تشکیل شرکت های هلدینگ  ابتدااین عوامل  از دیدگاه مدیران شرکت های هلدینگ پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران گروه بندی سپس اثرگذاری ان عوامل بر تشکیل شرکتهای هولدینگ مورد بررسی قرار گرفته است.اولویت بندی عوامل نیز با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی انجام شده است.در هردو مورد از پرسشنامه محقق ساخته بهره گرفته ایم 
بر اساس نظرات واطلاعات جمع اوری شده  سه گروه عوامل- عوامل مدیریتی ، عوامل مالی و عوامل حقوقی- در تشکیل هر سه نوع شرکت های هلدینگ موثر تشخیص داده شده اند .همچنین دریافتیم که اجزای این عوامل و اولویت بندی آن ها در سه نوع شرکت هلدینگ متفاوت می باشد.
متن کامل [PDF 399 kb]   (2914 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي